1955.11.16 Lech Poznań - Lokomotiw Sofia 0:1 (0:1) (towarzyski)

Zobacz też:

Historia pojedynków Lech - Lokomotiw SofiaMecze grane 16 listopadaWyniki w sezonie 1955


Poznań, stadion na Dębcu

pierwsze w historii Lecha spotkanie rozegrane przy sztucznym świetle

Lech Poznań:
Trener:

Lokomotiw Sofia:

Bramka: 0:1 Berkov 25'

Widzów: 12.000

Sędzia: Handke (Poznań)


Image Unavailable
Przegląd Sportowy z dnia 18.11.1955

Opis meczu w Przeglądzie Sportowym1

Przy świetle elektrycznym w Gdańsku i Poznaniu

Rozegrany w Poznaniu przy świetle elektrycznym mecz piłkarski między drużynami Lokomotiv Sofia i Kolejarzem Poznań przyniósł zwycięstwo gościom w stosunku 1:0. Zwycięską bramkę zdobył w 25 min gry środkowy napastnik Berkov, wykorzystując nieporozumienie obrony Kolejarza.

Gra toczyła się przy lekkiej przewadze Polaków, którzy zbyt długo marudzili z oddaniem strzałów na bramkę. Zawiłe kombinacje, a także zła taktyka zespołu Kolejarza, który uparcie forsował grę środkiem boiska, nie mogła przynieść mu wyrównania, mimo że pod koniec Polacy uzyskali przygniatającą przewagę. Najlepszymi zawodnikami Kolejarza byli: Wojciechowski w ataku i Sobkowiak w obronie.


Informacja nt. meczu z EP Fuji

[…] jesienią 1955 kibiców piłkarskich dosłownie zelektryzowała niezwykła wiadomość. Otóż do Poznania miała przybyć czołowa bułgarska drużyna Lokomotiw Sofia, by zagrać z "Kolejorzem" przy świetle elektrycznym. Środa 16 listopada 1955 przeszła do historii poznańskiego futbolu, bowiem w dniu tym rozegrano pierwszy w Wielkopolsce mecz przy sztucznym świetle. Źródłem tego oświetlenia były dwa tuziny olbrzymich reflektorów zawieszonych na sosnowych słupach i dających na tyle mierne światło, że po zachodzie słońca… nie było prawie widać piłki.

Być może właśnie to przesądziło o przegranej 0:1 z Bułgarami, ponoć mającymi już pewne doświadczenie w grze w podobnych warunkach u siebie, ale na pewno zdecydowało o zdemontowaniu prymitywnej instalacji.


Image Unavailable
Źródło: "KKS Lech Poznań 1922-1972"

Wątpliwości wokół pierwszego meczu przy sztucznym świetle.

Najprawdopodobniej jednak mecz Lecha nie był pierwszym w Wielkopolsce rozgrywanym po zmroku. W książce "75 lat Poznańskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej 1921-1996'" pod redakcją Bernarda Woltmanna na stronie 36 znajdujemy informację:

Dnia 10 września tego roku (1934 - przyp. wł.) w Poznaniu piłkarze Warty rozegrali pierwszy w kraju mecz przy sztucznym świetle. Warta przegrała wtedy z miejscową Legią.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License