Sekcja Kajakarska

Powrót

Kajakarstwo to nieistniejąca już sekcja klubu Lech Poznań. Sekcja kontynuowała tradycje Grona Miłośników Sportu z Lubonia, które zostało założone w 1931 roku. W 1949 roku kajakarze GMS znaleźli się w gronie ZZK. Zawodnicy i zawodniczki sekcji zdobyli w historii: 9 tytułów mistrzów i 12 tytułów wicemistrzów Polski oraz 35 tytułów mistrzów Wielkopolski. Najlepsze jej okresy przypadły na początek lat 50. i połowę lat 60. Do wyróżniających się przedstawicieli sekcji należeli Stefania Szajkówna (4-krotna Mistrzyni Polski), Urszula Szajkowska (2-krotna Mistrzyni Polski), Eugeniusz Sierecki (3-krotny Mistrz Polski) i Edmund Źygulski (7-krotny Wicemistrz Polski). Równolegle z sekcją wyczynową w latach 50. funkcjonowała sekcja turystyczno-kajakowa, w ramach której głównie organizowano spływy kajakowe. W 1968 roku sekcja kajakowa KKS Lech została przekazana poznańskiej Warcie.

Największe sukcesy

  • Mistrzostwo Polski (9 razy) – S. Szajkówna (1947, 1948, 1949, 1950), U. Szajkowska (1951, 1952), E. Sierecki (1964), E. Sierecki i A. Michalak (1964), E. Sierecki i A. Michalak (strefowe MP)
  • Wicemistrzostwo Polski (12 razy) – m.in. S. Szajkówna (1946), E. Żygulski i M. Wiliński (1947), E. Żygulski (1948), J. Szajek (3x1949), F. Haraszkiewiczówną i S. Szajkówna (1950), H. Szymkowiak (1950), H. Szymkowiak i J. Szajek (1950), Żygulski, Andrzejewski, Cichy i Ziomek (1952)
  • Brązowy medal Mistrzostw Polski – H. Roszyk i E. Żygulski (1946), H. Szymkowiak (2x1949), Żygulski, Andrzejewski, Ziomek i Paczkowski (1952)

Historia sekcji

Powstanie sekcji

Działalność kolejarskiej sekcji kajakowej była kontynuacją tradycji zasłużonej sekcji Grona Miłośników Sportu z Lubonia. Pierwszy kajak z dykty, stworzony rękami lubońskich entuzjastów turystyki wodnej, był impulsem do zorganizowania sekcji. 1 stycznia 1931 roku powstało lubońskie Grono Miłośników Sportu, a jego założycielami byli: Stanisław Szajek, Stefan i Adam Roszykowie, Wojciech i Jan Trittowie oraz Maksymilian Krawczyński.
Pierwsze sukcesy pojawiły się już w 1932 roku. S. Szajek i J. Tritt wzięli wtedy udział w długodystansowym wyścigu na trasie Poznań-Puszczykowo-Poznań i zajęli w nim 1 miejsce. Jednym z większym problemów było zdobycie pomieszczeń klubowych. Do budowy własnej przystani nad Wartą w Luboniu przystąpiono dopiero w 1936 roku. Od tego czasu zanotowano wzmożony rozwój lubońskiego GMS, które przed wybuchem wojny posiadało 4 sekcje sportowe. Oprócz wymienionych założycieli w latach 30. wyróżnili się: A. Rossa, L. Halbsguth i A. Kujawa.

Lata rozwoju

GMS należało do pierwszych organizacji sportowych, które reaktywowały się po wojnie. Swoją działalność wznowiło 29 lipca 1945 roku, by już po roku znaleźć się w krajowej czołówce. W 1946 roku na jeziorze Rusałka odbyły się po wojnie mistrzostwa Polski. Tytuł wicemistrzyni kraju wywalczyła wówczas Stefania Szajkówna, a 3. miejsce zajęli Henryk Roszyk i Edmund Żygulski w dwójkach. W 1947 roku Szajkówna na mistrzostwach w Czechowicach zdobyła złoto w jedynkach, a E. Żygulski z M. Wilińskim srebro w dwójkach. Rok później na Rusałce kolejny tytuł zdobyła Szajkówna, a laur wicemistrzowski na dystansie 10 kilometrów wywalczył Edmund Żygulski. W 1949 roku działacze GMS postanowili związać dalsze losy kajakarzy z klubem kolejarskim. W październiku tego roku kajakarze GMS znaleźli się w szeregach ZZK.
Zanim to nastąpiło w ZZK działała sekcja kajakowa, która nie była nacelowana na wyczyn. Hołdowano głównie turystyce wodnej, organizując liczne spływy i wycieczki. Nowa sekcja kierowana przez Franciszka Czerwińskiego szybko się rozrosła, pociągając rzesze młodzieży. W 1949 roku trzeci tytuł do kolekcji dołożyła Stefania Szajkówna. Aż trzy tytuły wicemistrzowskie zdobył Jan Szajek, a Henryk Szymkowiak dwa razy stawał na najniższym stopniu podium. W punktacji klubowej kolejarze zajęli 3 pozycję. W kolejnym roku Szajkówna wywalczyła czwarty tytuł, a z Felicją Haraszkiewiczówną zdobyła mistrzostwo w dwójce. Na krótkim dystansie wicemistrzostwo zdobył H. Szymkowiak, a wspólnie z J. Szajkiem wywalczył 2 lokatę w wyścigu długodystansowym. W mistrzostwach Polski juniorów Urszula Szajkowska z Zofią Gerkówną zdobyły mistrzostwo Polski w dwójkach, a w jedynkach ta pierwsza ustąpiła tylko Dzierżbickiej ze Stali.
W 1951 roku tylko Szajkowska ratuje honor sekcji, zdobywając mistrzowski laur na dystansie 500m. Inni reprezentanci kolejarzy spisują się jednak znacznie gorzej. Rok później Szajkowska utrzymuje przodownictwo w kraju. Powrót do wysokiej formy zasygnalizował E. Żygulski, który w wyścigu czwórek razem z Andrzejewskim, Cichym i Ziomkiem wywalczył wicemistrzostwo Polski. Sztafeta 4x500m: Żygulski, Andrzejewski, Ziomek, Paczkowski zdobyła 3 miejsce.

Kryzys sekcji

Od 1953 roku, kiedy z sekcji odeszła Szajkowska, reprezentanci Kolejarza przestali się liczyć na wielkich torach regatowych. Tylko Edmund Żygulski, 7-krotny wicemistrz Polski, wciąż rywalizował z najlepszymi. Dobrze spisywali się w tym czasie juniorzy, ale nadzieje z nim związane zawiodły, bo sekcja napotykała na coraz większe trudności. Pod koniec lat 50. motorem napędowym w sekcji była rodzina Dotków. Senior Andrzej stał na czele kierownictwa, Jerzy był sekretarzem, a Stanisław instruktorem. Mimo ich największych wysiłków, nie udało się nawiązać do okresu świetności kajakarzy ZZK.
Nadzieje odżyły jeszcze raz, kiedy w mistrzostwach Polski w 1964 roku w Elblągu Eugeniusz Sierecki zdobył w jedynkach pierwsze miejsce i powtórzył ten sukces w dwójkach wspólnie z Andrzejem Michalakiem. Zawodnicy ci potwierdzili swą formę podczas strefowych mistrzostw Polski, zajmując ponownie 1. miejsce. Jako członkowie kadry narodowej reprezentowali Polskę w czwórmeczu międzypaństwowym w Wałczu, przy czym Sierecki wywalczył w jedynkach 1. miejsce, a w dwójce z Michalakiem był drugi.

Rozwiązanie sekcji

Piękna karta sukcesów została zamknięta w 1968 roku. Decyzją kierownictwa klubu sekcja kajakowa KKS Lech została przekazana Warcie. Ostatni skład zarządu był następujący: honorowy kierownik – Andrzej Dotka, kierownik – Andrzej Wietrzykowski, sekretarz – Henryk Kowalski, kapitan sportowy – Roman Witt, instruktor – Stanisław Dotka, gospodarz – Bernard Stachowiak.

Turystyka kajakowa

Kajakarstwo wyczynowe wywodzi się z turystyki kajakowej. Właśnie turystyka była domeną kajakarzy KPW. Również w lubońskim GMS-ie młodzież połknęła bakcyla turystyki kajakowej. Obok coraz silniejszej sekcji regatowej rozwijała się podsekcja turystyczna.
Wraz z odrodzeniem klubu w 1945 roku odrodziła się i turystyka. Tworzyła ona po dawnemu wspólną komórkę z kajakarstwem wyczynowym, podlegając ogólnemu kierownictwu sekcji. Z osiągnięć turystycznych na specjalną uwagę zasługują spływy wodne. Dzięki inicjatywie J. Dotki zorganizowano w 1953 roku 3-dniowy spływ Wartą z Lubonia do Międzychodu. W imprezie tej wzięło udział 6 osób. Rok później 10-osobowa ekipa wybrała się na 14-dniowy spływ Wisłą z Bydgoszczy do Gdańska.
Niezależnie od turystyki uprawianej w sekcji lubońskiej piękne hasło „poznaj kraj rodzinny” realizowano także w latach 1950-56 w specjalnej sekcji turystyczno-kajakowej, przejętej w czasie reorganizacji od KS Pocztowiec. Najtrwalej w pamięci jej członków zapisała się 2-tygodniowa włóczęga 8-osobowej ekipy po Jeziorach Mazurskich.
W 1951 roku kajaki kolejarzy dotarły do Suwałek, Kruszwicy, Bydgoszczy, Torunia i Szczecina. W następnym roku wodniacy przewiosłowali 12.5 tysiąca kilometrów. W czasie eskapady na Mazury 3 ślizgi tej sekcji wystartowały w motorowodnych mistrzostwach Polski w Mikołajkach. Start ten przyniósł Mostowemu tytuł wicemistrzowski wywalczony w klasie sportowej. M. Schmierl i Z. Mizera zdobyli błękitne wstęgi Jezior Mazurskich za największą liczbę przewiosłowanych kilometrów. Rekordowym sezonem turystycznym sekcji był rok 1955. Jej członkowie wzięli udział prawie we wszystkich imprezach organizowanych w województwie. Przepłynęli wtedy na rzekach i jeziorach 29120 kilometrów.
W miarę zamierania pracy w sekcji kajakowej, uwidaczniał się także powolny zastój w zakresie turystyki.

Powrót

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License